Resultat:
Största fisk (fjällkarp): Tony Kuzele - 14.300 (nytt sjörekord
Näst största (fjällkarp): OP Henriksen - 12.380
Första fisk fredag: Mattias Berglund - 8060
Första fisk lördag: Anders Karlsson - 5300
Första fisk söndag: Anders Karlsson - 5100
Individuellt
1) Anders Karlsson - Team MB, Norge - 16.700
2) Mattias Berglund - Mainline Team Sweden - 16.320
3) Tony Kuzele - Team Quick Tony - 14.300
4) OP Henriksen - Team MB, Norge, 12.380
Lag
1) Team MB, Norge - 29.080
2) Mainline Team Sweden / Berglund - 16.320
3) Team Quick Tony - 14.300
4) Team Tight Lines - 8080
5) Jyskspecimen, Danmark - 7360
6) Masterbaiters, Danmark - 7120
7) Team Blankers - 5960
8) Mainline Oldboys - 5720
|
|
Brian R Jensen – Fjällis 7120g
|
Martin Bukowski – Fjällis 7360g
|
|
|
Mattias Berglund – Fjällis 8060g
|
Anders Karlson – Fjällis 5100g
|
|
|
Niklas Fuhrlund – Fjällis 5960g
|
Mathias Fager – Fjällis 8080g
|
|
|
Anders Karlson – Fjällis 6300g
|
Anders Karlson – Fjällis 5300g
|
|
|
Ole-Petter Henriksen – Fjällis
12320g
|
Per-Ola Andersson – Fjällis 5720g
|
|
Tony Kuzele – Fjällis 14.300 (nytt sjörekord
|
Totalt 23 lag deltog och 12 karpar landades. Några få
tappades och fler kunde beskådas när de kryssade runt i det fina vädret.
Arrangörer/Tävlingsledning:
Tävlingsledare/Invägningsansvarig
|
|
Bitr. Tävlingsledare
|
|
|
Rikard Bengtsson, Strömsnäsbruk
Vittsjö-fjällis 13.800 kg
Mobiltfn: 0705-75 46 33
|
Thomas Nilsson, Vittsjö
Vittsjö-fjällis 12.280 kg
Mobiltfn: 0706-93 14 06
|
|
Anmälda lag:
|
1.
|
Team Stainless:
|
|
Mårten Ström & Daniel Frans
(Lag & Individuellt).
|
2.
|
Team Mainline-EL-GE Sportfiske:
|
|
Fredrik Mangotsson & Daniel
Svalsjö (L & I)
|
3.
|
Team Lost Boys:
|
|
Thomas Hesmyr & Daniel
Andersson
|
4.
|
Team EL-GE:
|
|
Anders Johansson & Robert
Johansson (L & I)
|
5.
|
Team Bjärnum:
|
|
Jesper Lindborg & Mr Vakant (L
& I)
|
6.
|
Mainline Team Sweden:
|
|
Richard
Holm & Fredrik Holm (L & I)
|
7.
|
Team Quick
Tony:
|
|
Tony Kuzele
& Mr Vakant (L & I)
|
8.
|
Team XXX:
|
|
Magnus Bergström & Mr Vakant (L
& I)
|
9.
|
Fruängsligan:
|
|
Jimmie Jussila & Viktor
Hallensjö (L & I)
|
10.
|
Team Luffarligan:
|
|
Jerker Jansson & Per-Åke
Andersson (L & I)
|
11.
|
Team NCS:
|
|
Arve Grorud & Eirik Jörgensen
(L & I)
|
12.
|
Team Masturbait:
|
|
Ole-Petter Henriksen & Anders
Karlson (L & I)
|
13.
|
Ledig:
|
|
Ledig
|
14.
|
Team
Mainline Old Boys:
|
|
Per-Ola Andersson & Roger
Pettersson (L & I)
|
15.
|
Team Gävle:
|
|
C.H. Ivarsson & Andreas
Frans (L & I)
|
16.
|
Team:
|
|
Bokad
|
17.
|
Team
Tight Lines:
|
|
Mattias Fager & Tobias
Svensson (L & I)
|
18.
|
Team
Carpio:
|
|
Pete
Knight & Bendik Övergaard (L & I)
|
19.
|
Team FishIt:
|
|
Mikael Gräntz & Erik
Mårtensson (L)
|
20.
|
Team Swed-Pol-Carp:
|
|
Irek Sadowski & Damian
Sadowski (L)
|
21.
|
Team Jyskspecimen:
|
|
Peter Jensen & Martin
Bukowski (L & I)
|
22.
|
Team
specimenfyn.dk:
|
|
Jesper
Eriksson & Christian Falk (L & I)
|
23.
|
Team Masterbaiters:
|
|
Martin R. Jensen & Brian
R. Jensen (L & I)
|
24.
|
Team Blankers:
|
|
Niklas Fyhrlund & Jon
Fager (L & I)
|
25.
|
Team Satan:
|
|
Jesper Söderström &
Daniel Kangas (L & I)
|